PDA

Bekijk de volledige versie : wl-500gp montowanie dyskow



jajen
12-12-2010, 17:42
Czy jest jakis sposob na zeby na sofcie oleg wl-500gp zawsze montowal dany dysk jako disc0, a inny jako disc1? Obecnie jak startuje z jednym dyskiem to oznacza go jako disc0, ale kiedy wepne drugi dysk i wystartuje router, to ten ktory byl disc0, montowany jest jako disc1. A chcialbym zeby disc0 zawsze byl siac0. NIezaleznie czy startuje router tylko z jednym czy z dwoma dyskami.

mariusz19
12-12-2010, 20:53
Oczywiście da się przypisać który dysk ma być który. Wydaje mi się że najprostszym rozwiązaniem będzie zamiana kolejności portów usb w routerze. On podmontowuje dyski po kolejnych usb. najpierw z pierwszego potem z drugiego. jeżeli masz ciś wpięte w port 2 a w porcie 1 nic to rozpoznaje go jako dysk 0. Jak wpinasz do port jeden to ten robi się pierwszy. Spróbuj ten dysk przepiąć do drugiego usb a ten drugi dopinać w to usb które jest zajęte teraz.Jak to nie pomoże to pisz.

jajen
12-12-2010, 22:57
Dziekuje za wyjaśnienie. A czy można tak zrobić, zeby dysk był zawsze montowany w tej samej kolejności niezależnie od tego w którym jest porcie? W moim przypadku dysk chodzi tylko na dodatkowo wyprowadzonym przeze mnie USB3. Ten port ma podrasowane zasilanie (dolożony kondensator). W porcie USB1 jest za slabe zasilanie i dysk musi być w USB3. Jezeli podpinam pendriva do routera, to dysk zawsze jest spychany na koniec. Przy restarcie jest więc montowany w drugiej kolejności. Jesli w fstabie zmienie montowanie z disc0 na disc1, to z kolei po wyjeciu pendriva i restarcie routera dysk staje sie dyskiem0 i montuje sie jako tymczasowy, a nie tam gdzie powinien. Stad moja prosba o wskazówkę czy da sie zrobić tak, żeby moj dysk był zawsze dyskiem0 , pomimo , że jest w porcie USB3.

mariusz19
13-12-2010, 22:05
Aby wykonać to co potrzebujesz trzeba sformatować partycje dodając nazwę. Przykładowe dwie partycje.

mkswap /dev/discs/disc0/part1 -L swap
mke2fs -j /dev/discs/disc0/part2 -L optware
mke2fs -j /dev/discs/disc0/part3 -L harddisk

Potem do /etc/fstab dodać i zapisać flash

LABEL=swap none swap sw 0 0
LABEL=optware /opt ext3 rw,noatime,nodev 1 1
LABEL=harddisk /tmp/harddisk ext3 rw,noatime,nodev 1 1

I powinno działać

jajen
14-12-2010, 05:48
Dziękuję serdecznie!

piotrrz
23-01-2011, 19:40
A ja mam pytanie - czy da się zrobić tak, by na Olegu wciśnięcie przycisku z tyłu automatycznie odmontowało cały dysk, by bezpiecznie można było go odłączyć? Jeśli tak, to jak to zrobić? Normalnie używam polecenia

umount -l /opt
ale jest to trochę męczące.
Jak taki skrypcik dodać i gdzie oraz jak on powinien wyglądać?

zard
10-02-2012, 12:01
dołączam do pytania: szukałem na forum i nigdzie nie znalazłem instrukcji co zrobić aby przytrzymanie przycisku EZSETUP w wl500gp odmontowywało dysk twardy