PDA

Bekijk de volledige versie : Zakup - kilka pytan



adas
14-06-2009, 01:18
Witam,

Przymierzam sie do zakupu tego routerka i mam kilka pytan. Czytalem ze orginalny firmware i programy typu download master nie sa doskonale. Powiedzcie mi jak wyglada sprawa alternatywnego oprogramowania? Jak sie sprawuje? Jak z wydajnoscia i stabilnoscia routerka? Jak ze sciaganiem plikow np z rapidshare czy ftp?

Dodam ze router ma rozdzielac neta na 2 kompy + xbox + ewentualnie kiedys laptop na wifi. Chce zeby dzialal printserver (dosc wazne) oraz dysk 1 lub 2 TB. Zalezy mi przede wszystkim na wydajnosci i w miare bezobslugowosci.

Czy routerek da rade? A i jeszcze jedno...czy ewentualnie pomoglby ktos go skonfigurowac - moja wiedza na temat linuksa jest slaba, a jak sie nie myle routerek dziala wlasnie na jego zasadzie. Zgadza sie?

Z gory dzieki za pomoc. Pozdrawiam
adas

Deedowsky
14-06-2009, 17:38
Witam, jeśli chodzi o alternatywne oprogramowanie to polecam zdecydowanie Oleg, o oryginalnym należy zapomnieć. Print server, FTP server działają bardzo stabilnie. Z Sambą miewałem problem, ale możliwe że umierała przy starciu z klientem torrent. Jeśli chodzi o możliwość ściągania to trzeba doinstalować transmission, ntorrent, rtorrent kto tam co woli.
Ja osobiście używam transmission i jestem zadowolony, jednak potrafi się czasem wysypać (pochłania procesor) i pomaga wyłącznie odłączenie zasilania, jednakże inne usługi nadal działają. Zaktualizowałem go niedawno do najnowszej wersji i mam nadzieje że problem zniknie.

Jeśli chodzi o podział Internetu - brak jakichkolwiek zastrzeżeń; mocny sygnał wifi. Ogólna konfiguracja jest prosta, sporo materiałów po ang na forum.

Wady Wl500gp:
- urządzenie jest wolne, transfer maksymalny jaki jest w stanie obsłużyć to 2-3MB/s - to zdecydowanie za mało jeśli chodzi o Sambe (serwer plików pod Linuxa). Standard USB 2.0 jest w stanie transferować nawet 60 MB/s!!!

- problem z zasilaniem przez USB, np. dysk 2,5" WYMAGA aktywnego HUB'a.


Jeśli będziesz potrzebował pomocy - pisz. :)

adas
14-06-2009, 18:15
Na wstepie dzieki za odpowiedz ;)




Wady Wl500gp:
- urządzenie jest wolne, transfer maksymalny jaki jest w stanie obsłużyć to 2-3MB/s - to zdecydowanie za mało jeśli chodzi o Sambe (serwer plików pod Linuxa). Standard USB 2.0 jest w stanie transferować nawet 60 MB/s!!!

- problem z zasilaniem przez USB, np. dysk 2,5" WYMAGA aktywnego HUB'a.


Ale mam nadzije ze predkosc "Samby" nie wplywa na predkosc samego urzadzenia mam na mysli tu predkosc lacza czy ping (dosc wazne przy graniu przez neta).

A czy przy pomocy tego aktywnego hub'a idzie podlaczyc np wiecej dyskow twardych? jak to wtedy wyglada pod wzgledem działania i stabilnosci (o ile wogole dziala)?

A tak wogole jak sprawuje sie te cale QoS? jak dziala ta opcja w porownaniu do orginalnego oprogramowania?!?

No i jak wyglada gwarancja po wgraniu alternatywnego oprogramowania? Jest czy nie ma?

Tak jak pisalem glownie zalezy mi na stabilnosci i wydajnosci zebym nie musial co dzien/tydzien/miesiac resetowac routera...wiec to jest glownie priorytetem.

Pozdrawiam
adas

Deedowsky
15-06-2009, 02:52
Ale mam nadzije ze predkosc "Samby" nie wplywa na predkosc samego urzadzenia mam na mysli tu predkosc lacza czy ping (dosc wazne przy graniu przez neta).

- Nie wpłynie ;)



A czy przy pomocy tego aktywnego hub'a idzie podlaczyc np wiecej dyskow twardych? jak to wtedy wyglada pod wzgledem działania i stabilnosci (o ile wogole dziala)?

- Tak, oczywiście



A tak wogole jak sprawuje sie te cale QoS? jak dziala ta opcja w porownaniu do orginalnego oprogramowania?!?

- Nie mam pojęcia, mój Asus pracuje w trybie AP



No i jak wyglada gwarancja po wgraniu alternatywnego oprogramowania? Jest czy nie ma?

- Sądzę że może być problem jeśli się odda uwalone urządzenie z nieoryginalnym oprogramowaniem.




Tak jak pisalem glownie zalezy mi na stabilnosci i wydajnosci zebym nie musial co dzien/tydzien/miesiac resetowac routera...wiec to jest glownie priorytetem.


- Urządzenie jest stabilne, szczególnie jeśli wgra się jakiegoś Debiana :p.
Ważne jest żeby oprogramowanie było sprawne. Wgranie Olega jest na tyle banalne że każdy sobie z tym poradzi.

adas
15-06-2009, 09:07
A sama obsluga wyglada tak jak w linuxie czyli system komend czy mozna rowniez zastosowac jakis program badz obsluge przez www?:confused:

Deedowsky
15-06-2009, 10:55
A sama obsluga wyglada tak jak w linuxie czyli system komend czy mozna rowniez zastosowac jakis program badz obsluge przez www?:confused:

Obsługa przez www wygląda identycznie jak standardowy interface, tylko jest bardziej rozbudowany.

Lesiuk
15-06-2009, 20:35
Witam,

Przymierzam sie do zakupu tego routerka i mam kilka pytan. Czytalem ze orginalny firmware i programy typu download master nie sa doskonale. Powiedzcie mi jak wyglada sprawa alternatywnego oprogramowania? Jak sie sprawuje? Jak z wydajnoscia i stabilnoscia routerka? Jak ze sciaganiem plikow np z rapidshare czy ftp?

Dodam ze router ma rozdzielac neta na 2 kompy + xbox + ewentualnie kiedys laptop na wifi. Chce zeby dzialal printserver (dosc wazne) oraz dysk 1 lub 2 TB. Zalezy mi przede wszystkim na wydajnosci i w miare bezobslugowosci.

Czy routerek da rade? A i jeszcze jedno...czy ewentualnie pomoglby ktos go skonfigurowac - moja wiedza na temat linuksa jest slaba, a jak sie nie myle routerek dziala wlasnie na jego zasadzie. Zgadza sie?

Z gory dzieki za pomoc. Pozdrawiam
adas

1. Pobieranie z rapidshare/ftp/http/emule/torrent/p2m to żaden problem.

2. Jeżeli uruchomisz router to będzie działał aż go wyłączysz. Nie zawiesza się, wszystko działa stabilnie.

3. Pojemność dysku nie ma znaczenia

4. Raz skonfigurowany router po prostu działa.

m4ck
29-06-2009, 20:42
Mozesz jeszcze zastanowic sie nad Linksys WRT160NL, tez na linuxie

* certyfikat 802.11n draft 2.0
* procesor 400 MHz
* pamięć flash 8 MB
* DDRAM 32 MB
* port Storage Link (USB 2.0)
* serwer mediów kompatybilny z UPnP AV
* 2 złącza antenowe R-SMA

Sugerowana cena: 399zł, podobno w Media Markt po 349 zł

tylko nie wiem jak z alternatywnym softem, chyba jeszcze nic nie ma

Lesiuk
30-06-2009, 09:25
Mozesz jeszcze zastanowic sie nad Linksys WRT160NL, tez na linuxie

* certyfikat 802.11n draft 2.0
* procesor 400 MHz
* pamięć flash 8 MB
* DDRAM 32 MB
* port Storage Link (USB 2.0)
* serwer mediów kompatybilny z UPnP AV
* 2 złącza antenowe R-SMA

Sugerowana cena: 399zł, podobno w Media Markt po 349 zł

tylko nie wiem jak z alternatywnym softem, chyba jeszcze nic nie ma

OpenWRT powinien wkrótce pod nim działać.

To chyba nowszy model tego routera?
http://oldwiki.openwrt.org/OpenWrtDocs%282f%29Hardware%282f%29Linksys%282f%29 WRT160N.html?highlight=%28OpenWrtDocs/Hardware%29

adas
30-06-2009, 14:23
Mozesz jeszcze zastanowic sie nad Linksys WRT160NL, tez na linuxie

* certyfikat 802.11n draft 2.0
* procesor 400 MHz
* pamięć flash 8 MB
* DDRAM 32 MB
* port Storage Link (USB 2.0)
* serwer mediów kompatybilny z UPnP AV
* 2 złącza antenowe R-SMA

Sugerowana cena: 399zł, podobno w Media Markt po 349 zł

tylko nie wiem jak z alternatywnym softem, chyba jeszcze nic nie ma

No widze ze to tez calkiem fajna propozycja ale jak pisalem zalezy mi rowniez na wygladzie poniewaz routerek bedzie stal na widoku wiec ten raczej odpada i nadal jestem za asusem ktorego niebawem mam zamiar zakupic ;)

m4ck
30-06-2009, 17:48
Soft pewnie bedzie, szkoda tylko ze 32 MB,
co do wygladu to porownujac asusa do tego,to mi bardziej odpowiada Linksys, ladnie wyglada