PDA

Bekijk de volledige versie : [problem] Zamiast DownloadMaster- konieczny Oleg?



Nostry
27-03-2009, 19:21
Od kilku m-cy jestem szczesliwym posiadaczem WL-500gP V1. W zasadzie nie mam z nim zadnych problemow poza jednym: Download Master i torrenty :eek:
To, co najprostszy windowsowski uTorrent sciaga w 1 dzien, Download Master 'meczy' przez ponad tydzien, w dodatku sciagaja się jednoczesnie tylko 3 torrenty. Do tego jednoczasowo może on działać tylko na 1 komputerze. O fatalnym wprost interfejsie nawet nie wspomne.
W zwiazku z powyzszym, mam kilka pytan:

1) czy jedyna rozsadna recepta jest firmware Oleg'a plus dodatkowy klient torrentow? (nadmienię, że posiadam znikoma wiedzę nt. Linuxa i nie chce sie bawic w nic bardziej skomplikowanego niz wykonanie prostej instrukcji metoda kopiuj/wklej)

2) jesli tak, to ktora wersje polecacie? Tę 'oficjalna' z www.oleg.wl500g.info czy te ulepszona z http://wl500g.googlecode.com/?

3) ktore kroki z instrukcji [How To] Install and Configure Olegs firmware (http://wl500g.info/showthread.php?t=10307) sa niezbedne do prawidlowego funkcjonowania rutka, ktore moszna pominac?

4) czy Transmission to dobry wybor? Jeśli tak, to czy brac najnowszy z watku 'transmission the latest the greatest' (http://wl500g.info/showthread.php?t=17957), oraz czy ten -> http://code.google.com/p/transmission-remote-dotnet/ program jest dobry do jego zdalnej obslugi z poziomu windy?

5) czy da sie dodatkowo zainstalowac klienta eMule? (najlepiej ze zdalnym, Windowsowskim GUI) Jesli tak, to jakiego i skad go wziac?

6) czy dobrym pomysłem jest mldonkey z tematu 'HOWTO: MLDonkey as Download Manager for WL-700g' (http://wl500g.info/showthread.php?t=10041), ktory odsluguje wszystkie protokoly? Czy pomimo ze instrukcja jest dla WL-700, pojdzie to cudo na moim WL-500gP? Macie z tym jakies doswiadczenia?

Nadmienie, ze po wszelkich zabiegach jakie raczycie zaproponowac rutek powinien zachowac funkcje serwera wydruku oraz punktu dostepowego WiFi :)

kaizen
27-03-2009, 23:24
Ad. 1
Nie

Ad. reszta - poczytałbyś chociaż kilka ostatnich tematów, bo nie chce mi się powtarzać.

Lesiuk
29-03-2009, 09:16
Od kilku m-cy jestem szczesliwym posiadaczem WL-500gP V1. W zasadzie nie mam z nim zadnych problemow poza jednym: Download Master i torrenty :eek:
To, co najprostszy windowsowski uTorrent sciaga w 1 dzien, Download Master 'meczy' przez ponad tydzien, w dodatku sciagaja się jednoczesnie tylko 3 torrenty. Do tego jednoczasowo może on działać tylko na 1 komputerze. O fatalnym wprost interfejsie nawet nie wspomne.
W zwiazku z powyzszym, mam kilka pytan:

1) czy jedyna rozsadna recepta jest firmware Oleg'a plus dodatkowy klient torrentow? (nadmienię, że posiadam znikoma wiedzę nt. Linuxa i nie chce sie bawic w nic bardziej skomplikowanego niz wykonanie prostej instrukcji metoda kopiuj/wklej)

2) jesli tak, to ktora wersje polecacie? Tę 'oficjalna' z www.oleg.wl500g.info czy te ulepszona z http://wl500g.googlecode.com/?

3) ktore kroki z instrukcji [How To] Install and Configure Olegs firmware (http://wl500g.info/showthread.php?t=10307) sa niezbedne do prawidlowego funkcjonowania rutka, ktore moszna pominac?

4) czy Transmission to dobry wybor? Jeśli tak, to czy brac najnowszy z watku 'transmission the latest the greatest' (http://wl500g.info/showthread.php?t=17957), oraz czy ten -> http://code.google.com/p/transmission-remote-dotnet/ program jest dobry do jego zdalnej obslugi z poziomu windy?

5) czy da sie dodatkowo zainstalowac klienta eMule? (najlepiej ze zdalnym, Windowsowskim GUI) Jesli tak, to jakiego i skad go wziac?

6) czy dobrym pomysłem jest mldonkey z tematu 'HOWTO: MLDonkey as Download Manager for WL-700g' (http://wl500g.info/showthread.php?t=10041), ktory odsluguje wszystkie protokoly? Czy pomimo ze instrukcja jest dla WL-700, pojdzie to cudo na moim WL-500gP? Macie z tym jakies doswiadczenia?

Nadmienie, ze po wszelkich zabiegach jakie raczycie zaproponowac rutek powinien zachowac funkcje serwera wydruku oraz punktu dostepowego WiFi :)

1. FW z wl500g.googlecode.com lub openwrt to najlepsze wyjście.

2. wl500g.googlecode.com

3. Nie rób na ślepo tych wszystkich instrukcji, zastanów się co ci jest potrzebne i skonfiguruj to sam.

4. Zdecydowanie najlepszych klientem torrent (jak do tej pory) pod linuksa jest rtorrent. Najszybszy, największe możliwości konfiguracji, najlżejszy.

5. Tak, to bardzo proste.

6. j/w

Jeżeli chcesz napisz do mnie na mój numer gadu-gadu 2205798, pomogę Ci skonfigurować.

Nostry
30-03-2009, 00:08
Dziekuje, Lesiuk za odpowiedz.
Punkty 1 i 2 wyjasnione- ze wzgledu na dobry support tutaj zdecyduję się na Olega. Z sama instalacja powinienem sobie jakos dac rade, nie będę Cie klopotal na gg o ile nie znajde się w kropce.

ad 3) zapytam inaczej- nie rozumiem, co daje wykonanie nastepujacych kroków z ww. instrukcji:

5- Startup-scripts
9- CRON
11- Logrotate for Syslog
13- NLOAD
14- Adjust profile
17- Optimize performance
a) Start samba with xinetd
b) Unload unnecessary kernel modules
i chcialbym wiedziec, ktore z nich mozna pominac, by nie stracic podstawowej funkcjonalnosci rutka? (szczegolnie Wlan, wspoldzielenie HDD i serwer wydruku)

ad 4) przede wszystkim zalezy mi na GUI dostepnym spod windy, najlepiej jako osobny program, ktory moglby robic za domyslny dla otwierania torrentow (ja bym sobie nawet z tekstowym UI dal rade, bardziej mi tu o zone chodzi). Zapytalem o Transmission, gdyz znalazlem, ze jest do niego cos takiego.
Czy podobnie sprawa sie ma z rtorrent i jego GUI- ntorrent?

ad 5,6) Na forum jest bardzo malo o eMule (albo zle szukalem). W podlinkowanym temacie ktos zasugerowal, ze mldonkey bardzo obciaza samego rutka, stad tez chcialbym wiedziec, czy moszna go bezpiecznie zainstalowac na WL-500gP V1, bez bawienia sie w przelutowywanie kosci pamieci (rzecz zdecydowanie nie w moim zasiegu).
Zaintrygowal mnie rowniez opis, ze oprocz Mule obsluguje on Torrenty, FTP i HTTP, a takze ze jest do niego GUI- czyzby byl to moj wymarzony zamiennik dla Download Mastera?
Prosilbym kogos bardziej w temacie obeznanego o komentarz do tych 2 pkt

Lesiuk
01-04-2009, 15:56
Tylko 5 zrób z tych co wymieniłes.

Tak, ntorrent sprawuje się dobrze.

Po co ci mldonkey do http/ftp jak jest świetny wget?
Co do torrent lepszy jest rtorrent.
Co do sieci ed2k lepszy jest aMule.

Nostry
04-04-2009, 11:32
odp: chcę mieć wszystko pod jednym GUI.

Udało mi się zrobić wszystko o czym pisałem do tej pory.
Rutek troszkę kaprysił przy dzieleniu dysku, ale postanowilem to olac i podzieliłem dysk spod Ubuntu- wszystko smiga.
Pare problemow bylo przy instalacji i konfiguracji mldonkey, gdyz tutek zawiera kilka bledow formalnych (lub jest przystosowany do WL700g), ale i z tem dalem sobie rade.

Jedyne z czym jak dotad nie moge sobie poradzic, to lowID jakie otrzymuje na serwerach w sieci Donkey.
Przeszukujac forume znalazlem rozna glosy, jakoby problem miala rozwiazac edycja jednego z plikow:

/opt/etc/init.d/mlnet
/usr/local/sbin/post-firewall
i dodanie do niego jednej lub kilku z komend:

iptables -I FORWARD -p tcp --dport 6882 -j ACCEPT
iptables -t nat -I PREROUTING -i eth1 -p tcp --dport 6882 -j DNAT --to-destination 192.168.1.1
# set default policy
iptables -P INPUT DROP
# remove last default rule
iptables -D INPUT -j DROP
# these three ports are for aMule
iptables -A INPUT -p tcp --dport 4662 -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p udp --dport 4672 -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p udp --dport 4665 -j ACCEPT
iptables -I INPUT 7 -p tcp --dport custom_port_number -j ACCEPT
Jako że skladnia linuxowska jest mi poki co zupelnie obca, prosze o podpowiedz- ktore komendy wsadzic do ktorego pliku?
Dodam, ze moj port do laczenia sie z serwerami to 16503 (jesli to ma jakies znaczenie)

Lesiuk
04-04-2009, 12:00
Nie mam pojęcia dlaczego miałeś problemy przy dzieleniu. Wielokrotnie partycjonowałem dysk i nie było z tym żadnych problemów.

To wyżej co wkleiłeś to regułki dla iptables.
do pliku /usr/local/sbin/post-firewall dodaj na końcu to:

iptables -A INPUT -p tcp --dport 16503 -j ACCEPT

dopilnuj żeby na początku było
#!/bin/sh (w pierwszej linijce) i tylko to

Jesteś pewny, że mldonkey potrzebuje tylko ten 1 port?
Na oficjalnej stronie mldonkey znalazłem coś takiego:

# MLDonkey
iptables -A INPUT -p tcp ! --syn -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p tcp -m multiport --dports 4662,18491 --syn -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p udp -m multiport --dports 4666,18491 -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p tcp --dport 4080 -j ACCEPT

Dostajesz lowid ponieważ nie masz przekierowanego portu na którym działa mldonkey.

Nostry
04-04-2009, 12:23
W konfiguracji jest jeszcze kilka innych portow, min. dla BitTorrent, ale te wydaja sie dzialac dobrze. Jak mowie, jedyny problem to lowID

OK, wsadzam do post-firewall kod:

# MLDonkey
iptables -A INPUT -p tcp ! --syn -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p tcp -m multiport --dports 4662,18491 --syn -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p udp -m multiport --dports 4666,18491 -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p tcp --dport 4080 -j ACCEPT i co dalej, musze jakos te porty przekierowac?

znalazlem 'gdzies tutaj' ze do post-firewall trzeba dodac:

iptables -I FORWARD -p tcp --dport 6882 -j ACCEPT
iptables -t nat -I PREROUTING -i eth1 -p tcp --dport 6882 -j DNAT --to-destination 192.168.1.1
Bedzie to dzialalo jak zmienie port na 16503, czy musze jeszcze coz z tym eth1 zrobic? (tak pisalo w zrodle)

Lesiuk
04-04-2009, 13:37
Ten kawałek "kodu" przy starcie przekierunkowuje porty.

Tylko musisz się upewnić czy przekierunkowuje dobre porty.
4662,18491, 4666 to na pewno porty na których działa u Ciebie mldonkey?

Na pewno masz na początku tego pliku #!/bin/sh ?

Zrobisz to i masz HighID.

Nostry
04-04-2009, 21:36
Poszperałem na stronie projektu, znalazłem obiecujący skrypcik, który wsadziłem w calosci do post-firewall. Teraz pliczek, po modyfikacjach wszelakich wyglada tak:

#!/bin/bash
##
# Shell script to insert iptables rules opening the required ports for MLDonkey.
# Currently supported networks are Edonkey2000, Overnet, BitTorrent and OpenNap.

# Please modify the following configuration settings according to your own
# setup.

IF=ppp0
IPTABLES=iptables
MLDONKEY_HOST=192.168.1.2
EDONKEY_PORT=16503
KAD_PORT=2983
OVERNET_PORT=3451
BITTORRENT_PORT=6882
OPENNAP_PORT=9999

## MLDonkey acting as Edonkey2000 client
$IPTABLES -I FORWARD -p tcp --dport $EDONKEY_PORT -j ACCEPT
$IPTABLES -I FORWARD -p udp --dport $(($EDONKEY_PORT + 4)) -j ACCEPT
$IPTABLES -t nat -I PREROUTING -i $IF -p tcp --dport $EDONKEY_PORT -j DNAT --to-destination $MLDONKEY_HOST
$IPTABLES -t nat -I PREROUTING -i $IF -p udp --dport $(($EDONKEY_PORT + 4)) -j DNAT --to-destination $MLDONKEY_HOST

## MLDonkey acting as Kad client
$IPTABLES -I FORWARD -p tcp --dport $KAD_PORT -j ACCEPT
$IPTABLES -I FORWARD -p udp --dport $KAD_PORT -j ACCEPT
$IPTABLES -t nat -I PREROUTING -i $IF -p tcp --dport $KAD_PORT -j DNAT --to-destination $MLDONKEY_HOST
$IPTABLES -t nat -I PREROUTING -i $IF -p udp --dport $KAD_PORT -j DNAT --to-destination $MLDONKEY_HOST

## MLDonkey acting as Overnet client
$IPTABLES -I FORWARD -p tcp --dport $OVERNET_PORT -j ACCEPT
$IPTABLES -I FORWARD -p udp --dport $OVERNET_PORT -j ACCEPT
$IPTABLES -t nat -I PREROUTING -i $IF -p tcp --dport $OVERNET_PORT -j DNAT --to-destination $MLDONKEY_HOST
$IPTABLES -t nat -I PREROUTING -i $IF -p udp --dport $OVERNET_PORT -j DNAT --to-destination $MLDONKEY_HOST

## MLDonkey acting as Edonkey2000 server
# $IPTABLES -I FORWARD -p tcp --dport $(($EDONKEY_PORT - 1)) -j ACCEPT
# $IPTABLES -t nat -I PREROUTING -i $IF -p tcp --dport $(($EDONKEY_PORT - 1)) -j DNAT --to-destination $MLDONKEY_HOST

## MLDonkey acting as BitTorrent client
$IPTABLES -I FORWARD -p tcp --dport $BITTORRENT_PORT -j ACCEPT
$IPTABLES -t nat -I PREROUTING -i $IF -p tcp --dport $BITTORRENT_PORT -j DNAT --to-destination $MLDONKEY_HOST

## MLDonkey acting as OpenNap client
#$IPTABLES -I FORWARD -p tcp --dport $OPENNAP_PORT -j ACCEPT
#$IPTABLES -t nat -I PREROUTING -i $IF -p tcp --dport $OPENNAP_PORT -j DNAT --to-destination $MLDONKEY_HOST
Numery portow pospisywalem z plikow konfiguracyjnych mldonkey, (opennap wykrzyzykowalem, bo nie obsluguje i tak) wiec wszystko powinno byc OK. Niestety- nadal lowID. Przypuszczam, ze blad moze byc w linijce: IF=ppp0
Niestety nie wiem co z tym zrobic. help