PDA

Bekijk de volledige versie : Uśpienie routera



mysiul
16-02-2009, 20:37
Codziennie wylaczam listwe zasilajacą, ktora jest podlaczona o modemu kablowego, routera i dysku usb. Czy jest jakies polecenie do uspienia routera?
Jesli nie to jaki bedzie to mialo wplyw na ciedzienne odlaczenie zasilania?
Polecam artykul na temat marnowania pradu w nowym Chipie, gdyby tak kazdy wylaczal urzedzenie w tylko w naszym kraju mozna by oszczedzic na energii ok. 820 mln zł

Lesiuk
17-02-2009, 14:47
Codziennie wylaczam listwe zasilajacą, ktora jest podlaczona o modemu kablowego, routera i dysku usb. Czy jest jakies polecenie do uspienia routera?
Jesli nie to jaki bedzie to mialo wplyw na ciedzienne odlaczenie zasilania?
Polecam artykul na temat marnowania pradu w nowym Chipie, gdyby tak kazdy wylaczal urzedzenie w tylko w naszym kraju mozna by oszczedzic na energii ok. 820 mln zł

Ten router pobiera 10 wat prądu!

Jeżeli jest uruchomiony non-stop przez 30 dni miesięcznie daje nam to 2,88 zł przy stawce 0,40 gr za 1000wat.

Wyłączanie go to głupota.

grodzio86
17-02-2009, 18:48
a dysk ile moze żreć?

mysiul
17-02-2009, 19:07
No wlasnie czy talerze dysku pracują w czasie uspienia ? WD My Book Essential 2.0 1TB, w ktorym podobno jest bardzo "ekologiczny" dysk z serii green pawer czy jaos tak :)

Lesiuk
19-02-2009, 14:48
Przeczytaj sobie w specyfikacji twojego dysku.

Mój samsung f1 podczas pobierania torrentów pobiera około 5 wat (mierzone watomierzem), chociaż w specyfikacji jest napisane 8 wat.

mysiul
20-02-2009, 06:34
A czy można zrobic cos podobnego do bezpiecznego usuniecia urzadzenia usb w wl-500gp ? Tak zeby w ogole nie swiecily diody dysku.

rainercray
23-02-2009, 22:33
Mysiul dobrze kombinujesz ale chyba nie tędy droga. Jeśli chcesz oszczędzić elektryczność, swoje finanse i środowisko to już poczyniłeś pierwszy krok kupując to białe pudełko z WL w nazwie i rozbudowując je alternatywnym softem. Ja kiedyś maiłem PC 200mhz 32ram 2 X hd po 2.5GB cd-rom zasilacz bodajże 350W. Pracowało jako ruter na bardzo dobrej polskiej dystrybucji linuxa NND. Ponieważ był to ruter chodził całą dobę przez okrągły rok, do tego wpięty był jeszcze 4 portowy switch 12V ~1.5A. policz sobie na jakiejś stronce ile to mi zeżarło prądu i jaki rachunek nabiło. Ze o wchłanianym kurzu i hałasie nie wspomnę (staruszek z tego kompa był). teraz prawdopodobnie masz do sieci tak jak ja na stałe wpięte: ruter, (switcha nie potrzebujesz bo ma już budowanego) + dysk w obudowie zewnętrznej. Pobór mocy to zaledwie ułamek tego co mój stary ruterek na NND zżerał. Jeśli chcesz oszczędzać środowisko i portfel wypinaj z gniazdek nieużywane zasilacze, ładowarki, telewizory (szczególnie kineskopowe) i elektronikę użytkową. Ruter wyłączaj tylko wtedy kiedy wyjeżdżasz i wiesz że nikt z niego nie będzie korzystał. To urządzenie akurat zostało zaprojektowane z myślą o ciągłej pracy. Tyle mędrkowania:)